Wednesday, September 29, 2021

19:00 Tafelhalle
Opening
Pebbles IND, 2021, OV with German, English subtitles, 74 min, directed by: Vinothraj P.S.


20:30 Cinecittà, Kino 9
Night Shift F, 2019, OV with German subtitles, 98 min, directed by: Anne Fontaine

Monday, October 4, 2021

10:00 kommkino
The Year of the Discovery
E, CH 2020 OV with English and German subtitles, 200 min, directed by: Luis López Carrasco

14:00 kommkino
Mother-Child
AR, 2019, OV with English subtitles, 66 min, directed by: Andrea Testa

15:15 Cinecittà, Kino 8
Just a Movement B, F, 2021, OV with English subtitles 110 min, directed by: Vincent Meessen

15:30 kommkino
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection
LS, I, ZA, 2019, OV with German subtitles, 120 min, directed by: Lemohang Jeremiah Mosese

16:45 kinoeins
Notturno I, F, D, 2020, OV with English subtitles, 100 min, directed by: Gianfranco Rosi

17:00 Festival Lounge
Radio Z Live Talk

17:30 Cinecittà, Kino 8
Words of Bandits F, 2019, OV with German, English subtitles, 90 min, directed by: Jean Boiron Lajous

18:00 kommkino
Radiograph of a Family N, IR, CH, 2020, OV with German, English subtitles, 82 min, directed by: Firouzeh Khosrovani

19:00 kinoeins
Words of Bandits
F, 2019, OV with German, English subtitles, 90 min, directed by: Jean Boiron Lajous

19:30 Cinecittà, Kino 8
Mr. Bachmann And His Class D, 2021, OV with English subtitles, 217 min, directed by: Maria Speth

19:30 Festival Lounge | YouTube
Film talk: Radiograph of a Family Firouzeh Khosrovani

19:30 Katharinenruine
Landscapes of Resistance SRB, D, F, 2021, OV with German, English subtitles, 95 min, directed by: Marta Popivoda

20:00 kommkino
We F, 2020, OV with German, English subtitles,, 115 min, directed by: Alice Diop

20:30 Cinecittà, Kino 9
Father – Otac SRB, 2020, OV with German subtitles, 120 min, directed by: Srdan Golubović

20:40 Festival Lounge | YouTube
Film talk: Words of Bandits Jean Boiron Lajous

21:00 kinoeins
Elsewhere, Everywhere B, 2020, OV with German, English subtitles, 63 min, directed by: Isabelle Ingold, Vivianne Perelmuter

Wednesday, October 6, 2021

15:00 Cinecittà, Kino 8
Winner Open Eyes Youth Jury Award


16:00 kommkino
Non Western MEX, GB, USA, 2020, OV with German subtitles, 93 min, directed by: Laura Plancarte


16:15 kinoeins
Decameron HK, 2021, OV with English subtitles, 107 min, directed by: Rita Hui Nga Shu


17:00 Festivallounge
Radio Z Live Talk


17:30 Cinecittà, Kino 8
Winner Audience Award


18:00 kommkino
The Guardian D, 2020, OV with German, English subtitles, 87 min, directed by: Martina Priessner


18:30 kinoeins
Eyimofe – This Is My Desire NGR, 2019, OV with German subtitles, 116 min, directed by: Arie Esiri, Chuko Esiri


19:30 Festivallounge
Panel discussion on Global Vaccine Justice
with Anne Jung (medico international), Lydia Cairncross (C19 People’s Colition)


20:00 Cinecittà, Kino 8
Winner Nuremberg International Human Rights Film Award


20:00 kommkino
Genus Pan PH, 2020, OV with English subtitles, 157 min, directed by: Lav Diaz


20:30 Cinecittà, Kino 9
Borga D, Ghana, 2021, OV with German subtitles, 104 min, directed by: York-Fabian Raabe


21:00 kinoeins
Just a Movement B, F, 2021, OV with English subtitles, 110 Uhr min, directed by: Vincent Meessen

Tuesday, October 5, 2021

16:00 Cinecittà, Kino 8
The Other Side of the River D, FIN, 2021, OV with German, English subtitles, 92 min, directed by: Antonia Kilian

16:30 kommkino
Radiograph of a Family N, IR, CH, 2020, OV with German, English subtitles, 82 min, directed by: Firouzeh Khosrovani

17:00 Festivallouknge
Radio Z Live-Talk

17:30 kinoeins
Nothing but the Sun CH, PY, 2020, OV with English subtitles, 74 min, directed by: Arami Ullón

18:00 Cinecittà, Kino 8
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection LS, I, ZA, 2019, OV with German subtitles, 120 min, directed by: Lemohang Jeremiah Mosese

18:15 kommkino
In the Name of Scheherazade or the First Beergarden in Tehran IR, D, 2019, OV with German, English subtitles, 75 min, directed by: Narges Kalhor

19:00 Festival Lounge | YouTube
Award Ceremony

19:15 kinoeins
Mother-Child AR, 2019, OV with English subtitles, 66 min, directed by: Andrea Testa

20:00 kommkino
The Year of the Discovery E, CH, 2020, OV with German, English subtitles, 200 min, directed by: Luis López Carrasco

20:30 Cinecittà, Kino 9
Adam MA, F, 2019, OV with German subtitles, 98 min, directed by: Maryam Touzani

20:45 Cinecittà, Kino 8
Her Socialist Smile USA, 2020, OV with German subtitles, 93 min, directed by: John Gianvito

21:00 Festival Lounge | YouTube
Live in Concert: Shabnam Zamani

21:00 kinoeins
Bloodsuckers D, 2021, OV with English subtitles, 127 min, directed by: Julian Radlmaier

Sunday, October 3, 2021

10:30 kinoeins
We F, 2020, OV with German, English subtitles, 115 min, directed by: Alice Diop

11:00 Cinecittà, Kino 8
Genus Pan PH, 2020, OV with English subtitles, 157 min, directed by: Lav Diaz

12:00 kommkino
In the Name of Scheherazade or the First Beergarden in Tehran IR, D, 2019, OV with German, English subtitles, 75 min, directed by: Narges Kalhor

13:15 kinoeins
Elsewhere, Everywhere B, 2020, OV with German, English subtitles, 63 min, directed by: Isabelle Ingold, Vivianne Perelmuter

14:00 kommkino
Bloodsuckers D, 2021, OV with English subtitles, 127 min, directed by: Julian Radlmaier

14:45 Cinecittà, Kino 8
Souad ET, TN, D, 2021, OV with German, English subtitles, 96 min, directed by: Ayten Amin

14:45 kinoeins
Decameron HK, 2021, OV with English subtitles, 107 min, directed by: Rita Hui Nga Shu

16:15 Festival Lounge | YouTube
Film talk: Bloodsuckers Julian Radlmaier

16:45 Cinecittà, Kino 8
Non Western MEX, GB, USA, 2020, OV with German subtitles, 93 min, directed by: Laura Plancarte

16:45 kommkino
Mother-Child AR, 2019, OV with English subtitles, 66 min, directed by: Andrea Testa

17:00 Festival Lounge
Radio Z Live-Talk

17:00 kinoeins
Mr. Bachmann And His Class D, 2021, OV with English subtitles, 217 min, directed by: Maria Speth

18:15 kommkino
Her Socialist Smile USA, 2020, OV with German subtitles, 93 min, directed by: John Gianvito

18:30 Festival Lounge | YouTube
Film talk: Non Western Laura Plancarte

19:15 Cinecittà, Kino 8
Radiograph of a Family N, IR, CH, 2020, OV with German, English subtitles, 82 min, directed by: Firouzeh Khosrovani

19:30 Uhr Katharinenruine
Bloodsuckers D, 2021, OV with English subtitles, 127 min, directed by: Julian Radlmaier

19:50 Festival Lounge | YouTube
Film talk: Her Socialist Smile John Gianvito

20:15 kommkino
Landscapes of Resistance SRB, D 2021, OV with English, German Subtitles, 95 min, directed by: Marta Popivoda

20:30 Cinecittà, Kino 9
I am not your Negro USA, F, B, CH, 2016, OV with German subtitles, 93 min, directed by: Raoul Peck

20:45 Festival Lounge | YouTube
Film talk: Mr. Bachmann And His Class Maria Speth

21:00 kinoeins
Delphine’s Prayers B, CAM, 2021, OV with English subtitles, 91 min, directed by: Rosine Mbakam

21:15 Cinecittà, Kino 8
German (Hi)stories: short film programme

Appropriation Takes You on a Weird Ride D, 2020, OV with English subtitles, 20 min, directed by: Maroan el Sani, Nina Fischer
Hotel Astoria D, 2020, OV with English subtitles, 28 min, directed by: Alina Cyranek, Falk Schuster
Fatherland D, 2021, OV with English subtitles, 22 min, directed by: Moritz Siebert

22:00 Uhr Festival Lounge | YouTube
Film talk: Landscapes of Resistance Marta Popivoda

Saturday, October 2, 2021

11:00 kinoeins
Delphine’s Prayers B, CAM, 2021, OV with English subtitles, 91 min, directed by: Rosine Mbakam

11:15 kommkino
Valley of Souls CO, B, 2019, OV with German, English subtitles, 137 min, directed by: Nicólas Rincón Gille

13:00 kinoeins
Notturno I, F, D, 2020, OV with English subtitles, 100 min, directed by: Gianfranco Rosi

14:30 kommkino
Pebbles IND, 2021, OV with English, German subtitles, 74 min, directed by Vinothraj P.S.

15:00 kinoeins
The Wolves MEX, 2019, OV with German live voice over, 95 min, directed by: Samuel Kishi Leopo

15:30 Cinecittà, Kino 8
Eyimofe – This Is My Desire NGR, 2019, OV with German, English subtitles, 116 min, directed by: Arie Esiri, Chuko Esiri

15:45 Uhr Festival Lounge | YouTube
Film talk: Pebbles Vinothraj P.S.

17:00 Uhr Festival Lounge
Radio Z Live-Talk

17:00 kinoeins
The Year of the Discovery E, CH, 2020, OV with German, English subtitles, 200 min, directed by: Luis López Carrasco

17:15 kommkino
Elsewhere, Everywhere B, 2020, OV with German, English subtitles, 63 min, directed by: Isabelle Ingold, Vivianne Perelmuter

18:00 Cinecittà, Kino 8
Just a Movement B, F, 2021, OV with English subtitles, 110 min, directed by: Vincent Meessen

18:20 Uhr Festival Lounge | YouTube
Film talk: Elsewhere, Everywhere Isabelle Ingold, Vivianne Perelmuter

19:15 kommkino
Her Socialist Smile USA, 2020, OV with German subtitles, 93 min, directed by: John Gianvito

19:30 Katharinenruine
Valley of Souls CO, B, 2019, OV with German, English subtitles, 137 min, directed by: Nicólas Rincón Gille

20:30 Cinecittà, Kino 8
The Other Side of the River D, FIN, 2021, OV with German, English subtitles, 92 min, directed by: Antonia Kilian

20:30 Cinecittà, Kino 9
Great Freedom AUT, D, 2021, OV, 116 min, directed by: Sebastian Meise

20:30 Festival Lounge | YouTube
Film talk: The Year of the Discovery Luis López Carrasco

20:45 kinoeins
Landscapes of Resistance SRB, D, F, 2021, OV with German, English subtitles, 95 min, directed by: Marta Popivoda

21:15 kommkino
German (Hi)stories: short film programme
Appropriation Takes You on a Weird Ride
D, 2020, OV with English subtitles, 20 min, directed by: Maroan el Sani, Nina Fischer
Hotel Astoria
D, 2020, OV with English subtitles, 28 min, directed by: Alina Cyranek, Falk Schuster
Fatherland
C, 2021, OV with English subtitles, 22 min, directed by: Moritz Siebert

22:00 Festival Lounge | YouTube
Live in Concert: LiÆN

Friday, October 1, 2021

15:00 kinoeins
The Wolves MEX, 2019, OV with German live voice over, 95 min, directed by: Samuel Kishi Leopo


16:30 kommkino
Nothing but the Sun CH, PY, 2020, OV with English subtitles, 74 min, directed by: Arami Ullón


17:00 Festival Lounge
Radio Z Live-Talk


17:00 kinoeins
We F, 2020, OV with German, English subtitles, 115 min, directed by: Alice Diop


17:30 Cinecittà, Kino 8
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection LS, I, ZA, 2019, OV with German subtitles, 120 min, directed by: Lemohang Jeremiah Mosese


18:15 kommkino
German (Hi)stories: short film programme

Appropriation Takes You on a Weird Ride D, 2020, OV with English subtitles, 20 min, directed by: Maroan el Sani, Nina Fischer
Hotel Astoria D, 2020, OV with English subtitles, 28 min, directed by: Alina Cyranek, Falk Schuster
Fatherland D, 2021, OV with English subtitles, 22 min, directed by: Moritz Siebert


19:15 kinoeins
In the Name of Scheherazade or the First Beergarden in Tehran IR, D, 2019, OV with English, German subtitles, 75 min, directed by: Narges Kalhor


19:30 Katharinenruine
The Guardian D, 2020, OV with German, English subtitles, 87 min, directed by: Martina Priessner


19:45 Festival Lounge | YouTube
Film talk: German (Hi)stories: short film programme Nina Fischer, Maroan el Sani, Alina Cyranek, Moritz Siebert


20:00 Cinecittà, Kino 8
Notturno I, F, D, 2020, OV with English subtitles, 100 min, directed by: Gianfranco Rosi


20:00 kommkino
Eyimofe – This Is My Desire NGR, 2019, OV with German, English subtitles, 116 min, directed by: Arie Esiri, Chuko Esiri


20:30 Cinecittà, Kino 9
The Man Who Sold His Skin F, TN, B,S, D, 2020, OV with German subtiles, 104 min, directed by: Kaouther Ben Hania


20:45 Festival Lounge | YouTube
Film talk: In the Name of Scheherazade or the First Beergarden in Tehran Narges Kalhor


21:00 kinoeins
Souad ET, TN, D, 2021, OV with German, English subtitles, 96 min, directed by: Ayten Amin


22:00 Uhr Festival Lounge | YouTube
Live in Concert: Das Synthikat

Thursday, September 30, 2021

16:00 Cinecittà, Kino 8
Words of Bandits F, 2019, OV with German, English subtitles, 90 min, directed by: Jean Boiron Lajous

16:00 kommkino
Souad ET, TN, D, 2021, OV with German, English subtitles, 96 min, directed by: Ayten Amin

17:00 Festival Lounge
Radio Z Live-Talk

17:00 kinoeins
The Other Side of the River D, FIN, 2021, OV with German, English subtitles, 92 min, directed by: Antonia Kilian

18:00 Cinecittà, Kino 8
Nothing but the Sun CH, PY, 2020, OV with English subtitles, 74 min, directed by: Arami Ullón

18:00 kommkino
Delphine’s Prayers B, CAM, 2021, OV with English subtitles, 91 min, directed by: Rosine Mbakam

18:40 Uhr Festival Lounge | youtube.com/nihrff
Q&A: The Other Side of the River
with Antonia Kilian, Arash Amani, Guevara Namer)

19:00 Uhr kinoeins
The Guardian D, 2020, OV with English subtitles, 87 min, directed by: Martina Priessner

19:30 Uhr Katharinenruine
Pebbles
IND, 2021, OV with English subtitles, 74 min, directed by: Vinothraj P.S.

19:40 Uhr Festival Lounge | youtube.com/nihrff
Q&A: Delphine’s Prayers
with Rosine Mbakam

20:00 Uhr Cinecittà, Kino 8
Valley of Souls CO, B, 2019, OVwith English subtitles, 137 min, directed by: Nicólas Rincón Gille

20:00 Uhr kommkino
Decameron HK, 2021, OV with English subtitles, 107 min, directed by: Rita Hui Nga Shu

20:30 Uhr Cinecittà, Kino 9
Nowhere Special GB, I, RO, 2020, English language, 96 min, directed by: Uberto Pasolini

20:35 Uhr Festival Lounge | youtube.com/nihrff
Q&A: The Guardian
with Martina Priessner

21:00 Uhr kinoeins
Non Western MEX, GB, USA, 2020, English language, 93 min, directed by: Laura Plancarte

22:00 Uhr Festival Lounge | youtube.com/nihrff
Q&A: Decameron
with Lancelot Chan (writer)